Bursa Uludağ’a Teleferik İle Nasıl Çıkılır?

Bursa şehrinden Uludağ’a nasıl çıkılır? Diye düşünmenize gerek yok. Cevap çok basit. Elbette en keyifli Uludağ yolculuğu teleferik ile yapılandır. İsterseniz Uludağ’da konaklayacak olun, isterseniz günübirlik gidiş dönüşlü bir teleferik macerası için gelin, hem kış hem de yaz aylarında popüler bir Uludağ yolculuğudur. Yaz ayları ne kadar sıcak olursa olsun, Uludağ’ın ferahlatıcı atmosferi size muazzam bir seyahat sunar.

Uludağ Teleferik Hakkında

Türkiye’nin en uzun teleferiği tabii ki Uludağ harikasıdır. Ve ziyaretçiler için Bursa’daki en önemli eğlence yerlerinden biridir. Ayrıca, ideal bir turizm merkezidir. Bursa ve Uludağ arasındaki bu gezi ilginç bir macera olduğu için yılda binlerce turist ziyaret etmektedir . Ziyaretçiler, yüksek irtifada çarpıcı vahşi manzaraları izlemekten keyif alırlar.

“Uzunluğu yaklaşık 9 km’dir ve Türkiye’nin en uzun teleferiğidir. “

Ve 3 istasyondan yolcu taşımaktadır :

Teferrüç İstasyonu

Bursa’nın merkezinde bulunan tam hizmet yelpazesine sahip merkez istasyondur . 240 araçlık otoparkı, eğlence dükkanları, yürüyen merdiveni, geniş yolcu kabul salonu ile konuklarına son derece profesyonel hizmet sunmaktadır.

Teferrüç Merkez İstasyonu’nda Sunulan Hizmetler :

• Sergi ve Gösteri Alanı Cam Salon,
• Bilet Gişeleri,
• İdari Bürolar,
• Asansör,
• Yürüyen Merdiven,
• Mescit,
• WC’ler,
• Açık Otopark.

 

Sarıalan İstasyonu

Önceki yıllarda teleferiğin son istasyonu olan Sarıalan istasyonu, Oteller istasyonu’nun açılması ile ara istasyon konumuna geçmiştir. Gözlerinizi alamayacağınız güzellikteki panoramik manzaralar sunan bu istasyon, tesis içinde hizmet ve ticaret merkezlerini içermektedir.

Sarıalan İstasyonu’nda Sunulan Hizmetler ve Mağazalar:

• Sarıalan Sofrası Restoran,
• Teleferik Hediyelik Eşya Dükkânı,
• WC’ler.

 

Kurbağa Kaya / Oteller İstasyonu

3. ve son istasyon konumunda bulunan Kurbağa Kaya, oteller bölgesinde bulunması nedeniyle Oteller İstasyonu olarak da anılmaktadır. Aralık 2014 yılında hizmete giren Uludağ’daki son istasyondur. 2016 yılında tam faaliyete geçerek kapsamlı, dev bir tesis olarak ziyaretçilerine hizmet vermeye devam etmektedir.

Kurbağa Kaya (Oteller) İstasyonu’nda Sunulan Hizmetler ve Mağazalar:

• Alışveriş Merkezi,
• Spor Sahaları,
• WC’ler,
• Restoranlar,
• Açık Otopark.

 

Uludağ’a Neden Teleferikle Çıkmalısınız?

1. Uludağ’ın zirvesine çıkarken teleferik diğer ulaşım araçlarına göre daha ekolojik, ekonomik, hızlı, konforlu, güvenli ve keyifli bir ulaşım aracıdır.
2. Özel araçlarla keskin virajları nedeniyle 1 saat 30 dakika süren yolculuk, teleferik ile 30 dakikada yapılabilmektedir. Toplam 140 adet bulunan teleferik kabinleri, her 20 saniyede istasyona gelmektedir.
3. Otomatik kontrol sistemi ile sürekli izlenen kabinleri, hat boyunca belli noktalarda bulunan 2’şer teknik personel beklemektedir. Teknik sorun halinde, dizel motorları sayesinde kabinler her şartta istasyonlara geri dönebilmektedir.
4. Bursa manzarasıyla başlayan ve Uludağ zirvesinde son bulan sessiz, huzurlu ve muhteşem bir manzaraya tanık olacağınız Dünya’nın en uzun teleferik yolculuğudur.
5. 140 adet kabin 8 kişilik kapasiteye sahiptir. Saatlik 1500 kişi yolcu kapasitesine ulaşan teleferik hattı, misafirlerini hiç bekletmeden bu eşsiz yolculuğa çıkarmaktadır.
6. Teleferik kabinleri 8 kişilik olmakla beraber özel ve sıkışık olmayan bir yolculuk vaad etmektedir. Kabinlere bebek arabası, bagajlar, bisikletler ve kayak takımları alınabilmektedir.

Bursa Uludağ Teleferik Çalışma Saatleri

 

Hafta içi : 10:00 – 19:00
Hafta sonu : 10:00 – 19:00

Şehir İçi Ulaşım Bilgileri

Bursa Terminal’den : 94 numaralı otobüs
Bursa Merkez / Heykel’den : S-2, 3-C, 15-A Numaralı otobüsler
Bursa Mudanya BUDO İskelesi’nden : F-3 Numaralı Otobüs

Doğayı kucaklayarak, tüm dokusunu hissedeceğiniz Uludağ’a ulaşmak için bir teleferik yolculuğu ile zamandan koparak zirveye ulaşabilirsiniz.

Bursa’da teleferikle yapılacak ilginç gezi , yılın her mevsiminde yapılacak en güzel ve keyifli turistik gezilerden biridir kuşkusuz. Ziyaretçiler yaz aylarında yeşil Bursa’yı , öne çıkan simge yapılarını ve güzel doğasını izlemekten keyif alırlar . Ayrıca unutulmaz fotoğraflar ve videolar çekerler. Kış aylarındaki ziyaretçiler ise, Uludağ’ı kaplayan kar manzarasını seyretmenin keyfini çıkarır. Ayrıca teleferik yolcuları; kayakçıları ve kış sporları yapanları yüksek irtifalardan izlemekten keyif alır. Tüm turistler bu harika yeri ziyaret ettiklerinde unutulmaz bir zaman geçirirler.

Bizi Instagram'dan Takip Edin.