Uludağ’da Gezilecek Yerler

Uludağ, genellikle kayak merkezi olarak bilinse de sadece kış sporları için değil yaz aktiviteleriyle ve gezilecek yerleriyle de ünlü popüler bir destinasyondur. Sadece yerli turistler için değil, dünyanın her yerinden gelen turistler için de bir cazibe merkezidir. 2.543 m yüksekliği ile dağlarda trekking ve kamp tutkunları için imkanların sunulduğu büyük dağ sporlarının da merkezi olmuştur. En çok kış sporları ile bilinen Uludağ , yıl boyunca yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan, 4 mevsim ziyaretçilerini ağırlayan bir turizm zirvesidir.

Uludağ’da Kış

Yaklaşık 50 yıldır turizm alanı olarak kabul edilen Uludağ Kayak Merkezi, her yıl binlerce kayak severi ağırlıyor. Birçok uluslararası spor etkinliğine ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın en seçkin kayak merkezlerinden biri olarak bilinir. Bunun yanında Uludağ çevresinde onlarca konaklama merkezi ve otel bulunmaktadır. Ayrıca harika dağ-orman ve bungalov tarzı evleri ile mükemmel bir manzara oluşturur. Burada keyifli bir hafta sonu veya balayı geçirmenin harika bir deneyim olduğunu söyleyebiliriz.

Günübirlik ya da hafta sonu turlarının en uğrak yerlerinden olan Uludağ, kışın kayak, snowboard gibi sporların yapıldığı, kayak severlerin mutlaka uğradığı ve hayran kaldığı bir merkezdir.

 

Uludağ’da Yaz

Yaz gelince Uludağ’ın karları erir, yemyeşil ağaçları canlanır, çiçeklenir. Bitkileri ve çayırlarıyla muhteşem bir doğa harikasına dönüşür. Eşsiz bir manzaraya dönüşen dağ, deniz seviyesinden yaklaşık 2000 m yüksekliğe sahiptir. Hava yaz sıcaklarında bile soğuk kalabilir. Kış ayları gibi Uludağ’a yaz aylarında da çok sayıda ziyaretçi gelmektedir. Ayrıca dünyanın farklı ülkelerinden turistler de Uludağ’ın muazzam güzelliğini görmek için akın akın gelmektedir.

Bu doğa harikası dağ, geziler ve kampçılık gibi eğlenceli yaz aktiviteleri için de oldukça müsait bir yapıya sahiptir. Ziyaretçileri günlerini doğada, çayırlarda ve yemyeşil ağaçlar arasında eğlenerek, doğanın içinde geçirirler. Maceraperestler ise ormanda yürüyüşe çıkarak, tüm dağ ve orman aktivitelerini yapabilir. Kışın olduğu kadar yaz aylarında da keyfine doyamayacağınız bir doğa harikasıdır Uludağ. Bunların haricinde günübirlik piknik ve gezileriniz için barbekü alanları da bulunmaktadır. Kendi imkanlarıyla ızgara yapmaktan zevk alan ziyaretçileri, bu harikulade doğada ızgara et yemenin tadını çıkarırlar.

Kış turizmi ile adını duyuran Uludağ, yazın ise trekking ve kamp gibi aktivitelere olanak tanımaktadır.
Muazzam yeşillikteki doğanın kalbinde, tertemiz bir dağ ve orman havasının en tepesinde, kartpostalı andıran manzaraları ile hayran kalacağınız Uludağ’da gezilecek yerler de oldukça fazladır. Uludağ’ın tepesinde olmak ayrı bir keyif olmakla beraber, elbette her anın tadını doya doya çıkarabileceğiniz, unutulmaz hatıralar edinebileceğiniz yerlerinden en popülerlerini seçtik.

Uludağ’da Gezilecek Yerler

Uludağ gezi planınızda olması gerekenler ve mutlaka görülmesi gereken yerler sizi kendisine hayran bırakacak. Sadece pistlerden ve otellerden oluşan bir doğal yükselti değildir Uludağ. Uludağ’da gezilecek yerler için pek çok alternatif bulabilirsiniz. İster günlük bir gezi olsun, isterseniz konaklamalı bir tatil planınız olsun bu popüler destinasyonda gezilecek yerler listemize bakmadan yola çıkmayın.

1-Teleferik

Uludağ denilince ilk akla gelen teleferik yolculuğu, mutlaka deneyimlemeniz gereken 1. Numaralı seçenek. Buradan bölgenin panoramik manzarasını gözlemleyebilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Bursa şehri ile yüce Uludağ’ı birbirine bağlayan en önemli simgelerinden biri olan teleferik, Türkiye’nin ilk teleferiği olmakla birlikte en uzun teleferiğidir. Yıldırım’daki Teferrüç semti ile Uludağ’daki Sarıalan yaylası arasında 1963’te kurulmuştur. 374 m’lik rakımdan başlayan yolculuk, yaklaşık 30 dakika sonra 1634 m’lik rakımda sona erer. Kadıyayla istasyonundaki aktarma ile toplam 9.000 metre uzunluğundadır. Bu paha biçilmez araçla Bursa’dan Uludağ’a kolayca geçebilir ve Uludağ’ın muhteşem manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Uludağ Teleferiği ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşmak için (Teleferik blog yazısı) ….. tıklayınız.

 

2-Uludağ Milli Parkı

Uludağ Milli Parkı ise en güzel deneyimlerinizden biri olacaktır. Uludağ gezi rotanızda mutlaka görülmeye değer bir park. Bursa merkeze 36 km. uzaklıktadır. Milli parka ulaşımınızı kendi aracınızla veya diğer yolcu otobüsleri ile karayolunu kullanarak ya da teleferik yolculuğu ile 30 dakikada Uludağ’a çıkarak yapabilirsiniz.

Uludağ Milli Parkı, yerli ve yabancı tüm turistler ve günübirlik ziyaretçiler için oldukça meşhur bir mekandır. Uludağ; aslında devasa bir milli parkın içerisinde yer almaktadır. Bu milli parkın içerisindeki az eğimli yokuşlarda doğanın içerisinde sizi kucaklayan bir yürüyüş, güzel buzul gölleri ve dağ ormanları ile piknik yapmak için Alp çayırlarının da yer aldığı muhteşem bir doğa onu keşfetmenizi bekler.

Ayrıca, geziler ve kamplar gibi yaz eğlence etkinlikleri için çekici bir merkezdir. Bir ATV Safari kiralayabilir ve dağda özgürce dolaşabilirsiniz.

Uludağ Milli Parkı, olağanüstü doğal güzelliklere, ormanlara, zengin flora ve faunaya sahiptir. Uludağ Milli Parkı’nda ayı, çakal, tilki, sincap, tavşan, gelincik, yaban domuzu, yılan, kertenkele, dağ kartalı, ağaçkakan, baykuş, güvercin ve serçe gibi farklı türler yaşamaya devam ediyor. Sakallı akbaba (Gypaetus Barbatus), Milli Park’ta bulunan endemik türlerden biridir. Uludağ, sakallı akbaba ve dağ kartallarının üreme popülasyonuna ev sahipliği yapması nedeniyle Önemli Kuş Alanı olarak belirlenmiştir.

3-Aras Şelalesi

Aras Şelalesi; Uludağ yolundan Milli Park’a gider gibi yol alacağınız Soğukpınar köyünden yaklaşık 5 km. yürüdükten sonra ulaşabileceğiniz serin bir doğa harikasıdır. Yazın ne kadar sıcak olursa olsun bu şelalede ayaklarınızı suya değdirdiğinizde en fazla 20 saniye tutabiliyorsunuz. Buradaki yüksekliğin 1700 metre olduğu düşünülürse en güzel ziyaret zamanı elbette yaz tatilinde olacaktır. Şelale kayaların arasından yaklaşık 15 metre yükseklikten dökülmektedir. Yaz aylarında özellikle makro fotoğrafçıların en uğrak Uludağ noktalarından birisidir.

4-Gököz

Gököz köyü, doğal ve sağlıklı yaşam için uğranılası bir köy. Türkiye’nin en güzel destinasyonlarından Uludağ’ın güney yamacına yaslanmış Gököz Gölünün kıyısında, muhteşem doğa manzarasına sahiptir. Dünyanın dört bir tarafından gelen insanlar için adeta bir cazibe merkezidir. Eşsiz doğal güzellikte olan bu yer, kıpır kıpır balıklarıyla Gököz Gölü, 1120 metre rakımıyla akşamları adeta yerin samanyoluna kavuştuğu, Uludağ’ın eteklerinde gürültü ve kirlilikten uzak cennet gibi bir bahçedir. Gelip görenlerin mutlaka bir daha geldiği bir yer olmuştur. ATV safari, at biniciliği, paintball, dağ bisikleti, sandal, olta balıkçılığı, okçuluk ve trekking gibi birçok aktiviteyi yapabileceğiniz bir gezi rotası.

Bu muhteşem destinasyonda unutulmaz bir tatil yapmak için gerekli tüm ayrıntıları Karinna Hotel’e bırakın. İster otel konforunda Karinna Hotel Convention Center & SPA’nın seçkin mimarisi ve üstün hizmet anlayışıyla Uludağ keyfini sınırsızca yaşayın, isterseniz Karinna Orman Evleri’nde Uludağ’ın eşsiz çam ormanlarının içinde huzurlu bir tatil planlayın.

Dünyanın en seçkin turistik yerlerinden biri olan Uludağ’da muhteşem bir tatil geçirmek için acele edin!

 

Bizi Instagram'dan Takip Edin.